EDC Şanzıman Tamiri

Renault EDC DC4 Şanzıman sorunlarınız için Gebze Oto Servisi Kenan Auto Service'i arayınız

0(262) 721 2 721
0(541) 271 6 153

Renault EDC DC4 Şanzıman

Renault EDC otomatik şanzıman (DC4), 6 vitesli, çift kuru kavramalı bir otomatik şanzımandır. Ford powershift, Fiat DCT, Volkswagen-Audi DSG şanzımanlarla aynı türdedir. Çift kavramalı yarı otomatik şanzımanların ıslak çift kavramalı (çok diskli hidrolik kavrama) versiyonları da bulunmaktadır, fakat ülkemizde en yaygın kullanılan tip kuru çift kavramalı otomatik şanzımanlardır. Tork konvertörlü kavrama veya ıslak çift kavrama yerine, kuru çift kavramanın tercih edilme sebebi, daha iyi yakıt ekonomisi sağlamasıdır.

P-R-N-D vites konumları ve sürücünün vites değişimine izin veren (+) (-) konumları (triptronik) konumu bulunur.

  P : Park
  R : Geri
  N : Boş
  D : Drive (otomatik) konumlarıdır.
edc şanzıman tamiri
Renault-EDC-DC4-Şanzıman Tamiri
Renault-EDC-DC4-Servisi
Renault EDC Şanzıman Tamiri, Renault EDC Şanzıman Ustası, Renault EDC Şanzıman Servisi, Gebze Renault EDC Şanzıman Servisi, Gebze Renault EDC Şanzıman Ustası

Renault EDC DC4 Şanzıman sorunlarınız için Gebze Oto Servisi Kenan Auto Service'i arayınız

0(262) 721 2 721 - 0(541) 271 6 153

Kenan Oto Servis - Gebze Oto Servisi

Araçlarda Sık Görülen Elektrik Problemleri ve Çözümleri

Normal bir akünün en az 2 yıl dayanması beklenir. Bu süre normal şartlarda 3 – 4 yıldır. 3 – 4 yıldan önce biten bir akünün ya şarjı tam dolmamıştır veya araç içerisinde bir elektrik kaçağı olabilir. Örnek olarak; aracn marşı basmıyorsa akü bitmiş olabilir. Eğer aracın marşı basmıyor ve gösterge lambaları da yanmıyorsa bu durumda akünün bittiğinden emin olunabilir.

Çoğu zaman aküler garanti süreleri bitmeden bitmezler. Normal garanti süreleri de 3 – 4 yıl arasındadır.

Akünün bitmesi gibi bir durumda yapılacak tek şey akünün şarj edilmesidir. Bunun için de bir başka aracın aküsünden yararlanılabilir. Bunun için araç içerisinde akü takviye kablosu bulunmalıdır. Akü, bir başka aracın aküsünden şarj edilirken dikkat edilmesi gereken şey, pozitif kutupların birbirine, negatif kutupların da birbirine bağlanmasıdır. Aksi halde araç içerisinde arızalar meydana gelebilir. Genellikle pozitif kutup kırmızı renkle, negatif kutup ta siyah veya renksiz olarak işaretlenir. Eğer renkler silinmişse, kutopajı büyük olan pozitif kutuptur.

Akü takviyesi sırasında takviye yapılan araç açık bırakılırsa takviye işlemi kolaylaşır.
Aracın kullanımı esnasında akü ışığının yanması akünün arıza yaptığını değil, akünün şarj olmasını sağlayan akü besleme ünitesinin bozulduğu anlamına gelmektedir. Bu durumla karşılaşıldığında direk en yakın servise gidilerek akü besleme ünitesi kontrol edilmelidir. Akü bitmediği için bir süre daha yola devam etmek mümkündür.
Yeni nesil akülerde akünün doluluk seviyesini bildiren göstergeler bulunur. Ancak eski akülerde bu göstergeler olmadığından ya servise götürülerek akünün doluluk oranı öğrenilebilir veya akü 2 – 3 yıllıksa akünün doluluk oranının azaldığı düşünülebilir. Eğer akünün yaşı 10 yıldan fazlaysa akü daha çabuk bitebilir.
- Gerekmediği halde arabayı çok sıcak veya çok soğuk yerde bekletmek akünün çok çabuk bitmesine neden olan etmenlerin başında gelir.
- Araba çalışmıyorken gereksiz yere farların açık bırakılması,
- Radyonun açık bırakılması (aküyü 4 – 5 saatte bitirebilir),
- Araç içerisinde elektrik kaçağı bulunması

gibi etmenler akünün çabuk bitmesine sebep olurlar. Kimi zaman aracın 5 dakika bile olsa çalıştırılması akünün doldurulmasına yetebilir. Eğer aracı çalıştıracak kadar bile aküde şarj yoksa bu durumda 15 dakika beklenmelidir. 15 dakika içerisinde aküde dağınık halde bulunan elektrik toplanabilir ve araç çalıştırılabilir. 15 dakika sonra hala marş basmıyorsa bu durumda başka araçtan takviye yapmaktan veya servis çağırmaktan başka çare yoktur.

KENAN AUTO SERVICE (262) 721 2 721 - (541) 271 6153